شما در حال مشاهده هستید شرایط نگهداری و پرورش اشوریا سیاه

شرایط نگهداری و پرورش اشوریا سیاه

مشخصات اشوریا بلک

اشوریا بلک یا اچوریا سیاه یک ساکولنت زیباست که معمولا به صورت تکی در طبیعت وحشی رشد می کند. هر کدام از برگ های آن تا ۸ سانتی متر ارتفاع و ۳ سانتیمتر عرض دارند. دارای رنگ سبز در مرکز و لبه های قرمز و صورتی در حاشیه برگ ها هستند. این برگ ها لایه به لایه کنار هم کل زیبای این گیاه را تشکیل می دهند. در صورت گل دهی، گلهای اشوریا (اچوریا) قرمز و صورتی با گلبرگ زرد تیره است. اگرچه ممکن است رنگ حاشیه برگ ها قرمز نباشد ولی با گذر زمان گیاهتان شکل خود را پیدا می کند                                                                               

طبقه بندی علمی

خانواده: Crassulaceae

گونه و نژاد: Sedoideae                                                                                        خرید اشوریا سیاه      

دسته بندی ژنتیکی: Echeveria

زادگاه: مکزیک، آمریکای مرکزی و آفریقا

 

نگهداری و مراقبت از اشوریا سیاه 

اشوریا بلک چندان فرآیند سختی برای نگهداری ندارد. اول از همه مراقب باشید آب داخل برگ ها جمع نشود، چون باعث پرورش قارچ روی سطح گل می شود و نهایتن منجر به مرگ گیاه زیبایتان. برگ های مرده را از انتها از گیاه جدا کنید تا گیاه مجددا شروع به رشد کند. این برگ های مرده بهترین مکان برای رشد قارچ ها می باشند و اشوریا از این نظر مستعد بیماری است.  

تحمل گرمایی

اچوریا سیاه میتواند دمای جالب ۶- درجه سانتیگراد الی ۱۰ درجه بالای صفر را تحمل کند. در بین ساکولنت ها استقامت فوق العاده ای است. ولی در هر حال بهتر است این گیاه زیبا را در سرمای شدید قرار ندهیم. 

روش آبیاری

همانند همه ساکولنت ها از تجمع آب اطراف ریشه و روی برگ گیاه جلوگیری کنید. در فصول رشد گیاه آبیاری هفتگی را بصورت نمناک کردن خاک و در فصول سرد سال که گیاه رشد چندانی ندارد آبیاری را کاهش دهید. به این نکته توجه کنید، هنگامی که برگ های گیاه چروکیده شد یعنی نیاز به آبیاری دارد.                                                                

نور مورد نیاز

اشوریا بلک یا اچوریا سیاه ترجیح می دهد در زیر نور محیطی کامل تا نیمه آفتابی باشد ولی از تابش شدید نور خورشید مخصوصا روزهای گرم تابستانی چندان خوشش نمی یاید، چون باعث آفتاب سوختگی برگ های اشوریا می شود. در فصل زمستان بهتر است گلدان اشوریا را در نزدیکی پنجره اتاقتان قرار دهید. اگر نور کافی به اشوریا نرسد برگ های آن از هم وا میروند پس دقت لازم را در تامین نور مناسب به خرج دهید.

خاک مورد نیاز 

این ساکولنت زیبا را می توان هم در گلدان و هم در باغچه نگهداری کرد. ولی خاک مناسب آن باید مانند تمامی ساکولنت ها به خوبی آب را از خود عبور دهد. بهترین خاک ترکیب پیت ماس ،شن،خاک تجاری سبک و کود مناسب ساکولنت هاست.  

روش تکثیر 

بهترین زمان برای اینکار فصل بهار است. برای تعویض گلدان بهتر است فصول گرم را انتخاب کنید. مطمئن شوید که قبل از جابجایی گلدان خاک داخل آن کاملا خشک شده باشد. خاک را باید از ریشه ها کاملا جدا کنید و در این بین ریشه های پوسیده و مرده را هم از گیاه جدا کنید. اشوریا از سه طریق امکان تکثیر دارد: ۱) تکثیر گیاهچه از گیاه مادر، ۲) کاشت بذر و ۳) جدا کردن برگ ها و کاشتن آنها

۱) در روش معمول تکثیر گیاهچه از گیاه مادر نیز باید گیاهچه را به میزان کافی از ریشه از گیاه مادری جدا کرد و پس از پاک کردن ریشه از خاک قدیمی و ریشه های پوسیده آن را در گلدان جدید کاشت.

۲) در روش تکثیر با بذر حتمن از بذر با کیفیت خوب و مناسب استفاده کنید. بهترین زمان کاشت بذر، بهار یا اوایل تابستان است. دانه ها بعد از ۲ الی ۳ هفته شروع به جوانه زدن می کنند. ولی تا تبدیل شدن به یک گیاه کامل ممکن است بین ۱۸ماه الی ۳۶ ماه زمان نیاز باشد.

۳) در روش بریدن برگ، باید یک برگ اشوریا را به طور سالم از گیاه مادر جدا کنیم. بعد از چند روز که محل جدا شدن خشک شد آن را به ظرفی منتقل می کنیم که حاوی خاک مغذی مناسب و دمای محیطی ایده آل است. پس از مدتی که برگ شروع به جوانه زدن کرد آن را به گلدان جدید منتقل کنید.

اندازه ی گلدان

گلدان مناسب برای ساکولنت ها باید بین ۵ تا ۱۰ درصد بزرگ تر از عرض خود گیاه باشد. مثلن اگر اشوریا دارای عرض ۱۰سانتی متر باشد. گلدانی که برای آن انتخاب می کنید باید عرض ۱۱ سانتی متری داشته باشد.                     

کوددهی

بهترین زمان کوددهی اشوریا در فصل بهار که زمان رشد گیاه است. کودهای مخصوص ساکولنتها و ترکیبات فسفر، پتاسیم و نیتروژن غذای خوبی برای گیاهتان است.           

 میزان سمی بودن

اشوریا بلک برای انسان و حیوانات سمی نیست ولی نباید آنها را خورد.   

دیدگاهتان را بنویسید