شما در حال مشاهده هستید شرایط نگهداری و پرورش هاورتیا شیشه ای

شرایط نگهداری و پرورش هاورتیا شیشه ای

مشخصات هاورتیا شیشه ای

هاورتیا کوپری یا شیشه ای یک ساکولنت بسیار زیبا و شاداب است. زیبایی این ساکولنت با برگهای گوشتی و سبز رنگش چندین برابر می شود. ارتفاع رشد هر برگ این گیاه دوست داشتنی به ۲.۵ سانتیمتر می رسد. از ساقه کوتاه هاورتیا شیشه ای، برگهای متنوعی جوانه می زند که تقریبن به سطح خاک نزدیک و در تماس هستند. ساقه این ساکولنت دارای بخش های شفافی است که باعث عبور نور می شود.

زمان گل دهی این گیاه در بهار و تابستان است. این گل زیبا ترجیح می دهد که به زیر نور خورشید بنشیند ولی تابش نور مستقیم خورشید را دوست ندارد. در محیط آپارتمان و منزل بهتر است که هاورتیا کوپری روی طاقچه پنجره رو به غرب یا شرق قرار بگیرد که حداقل ۳ الی ۴ ساعت از نور خورشید لذت ببرد. برای داشتن هاورتیا شیشه ای جذاب و شاداب، بهتر است که در معرض نور خورشید صبحگاهی قرار بگیرد.

 

طبقه بندی علمی

خانواده: Asphodelaceae

گونه و نژاد: Aloeae                                                                                           خرید هاورتیا شیشه ای       

دسته بندی ژنتیکی: Haworthia

 

نگهداری و مراقبت از هاورتیا کوپری 

نور مناسب

در محیطی روشن ولی بدور از نور مستقیم خورشید مخصوصا در فصل های گرم مثل تابستان. 

خاک مورد نیاز

مانند تمامی هاورتیاها باید از خاک سبک که به خوبی آب را از خود عبور دهد استفاده کرد. بعنوان مثال ترکیب پیت ماس ،خاک سبک به همراه شن و کود سبک بسیار ایده آل این گیاه زیباست.

تحمل گرمایی

این ساکولنت ها تحمل گرما و سرمای شدید را ندارند. آستانه ی تحمل هاورتیا شیشه ای برای یک رشد مناسب بین  4 الی ۱۰ درجه سانتی گراد است.

روش آبیاری

در ماه های گرم تابستان که گیاه بیشتر در حال استراحت است به مقداری آبیاری کنید که ریشه ها کوچک و پوسیده نشوند. در بهار و پاییز که شاهد بیشترین رشد گیاه هستیم طبیعتا آبیاری بیشتری نیاز است. در این زمان آنقدری آبیاری کنید که سطح خاک نمناک شود و تا زمانی که سطح خاک خشک نشده مجددن آبیاری نکنید. در فصل زمستان نیز آبیاری را به یک بار در ماه کاهش دهید چرا که رشد گیاه در این فصل بسیار کم است.

میزان کود دهی

این ساکولنت نیازی به کود دهی و تغذیه ی آنچنانی ندارند. فقط در فصول رشد گیاه مثل بهار و پاییز استفاده از کودهای سبک با ترکیب مناسب از فسفر پتاسیم و نیتروژن میت واند ترکیب ایده آلی باشد.

روش تکثیر

سه روش برای تکثیر این گیاه زیبا وجود دارد که معمولا در بین تمامی ساکولنت ها مشترک است.

 1) روش تکثیر از طریق گیاهچه از گیاه مادری است. که بعد از اینکه گیاهچه ها از بغل گیاه مادر شروع به رشد کردند آنها را بهمراه مقدار مناسبی ریشه از گیاه مادر جدا میکنیم و در گلدان جدید با خاک جدید قرار میدهیم. ابتدا ریشه ها را به خوبی از خاک قبلی پاک میکنیم و سپس در گلدان جدید قرار میدهیم.

۲) روش تکثیر از طریق بذر است. باید بذرها را در فصل بهار یا پاییز در گلدان مناسب بهمراه خاک مناسب بکاریم.

۳) روش تکثیر از طریق کاشت برگ هاست. در این روش ابتدا برگ ها را از گیاه مادری جدا می کنیم. چند روز انها را در جای خنک قرار می دهیم تا محل جدا شدن خوب خشک شود. سپس آنها را به یک ظرف دیگر منتقل می کنیم و به صورت ایستاده با کمی زاویه با سطح در بستر خاک مناسب و مغذی قرار می دهیم. با گذر زمان بعد از جوانه زدن آن را به گلدان اصلی منتقل می کنیم.

میزان سمی بودن

هاورتیا شیشه ای برای انسان و حیوانات سمی نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید