شما در حال مشاهده هستید خاک و کود مناسب برای کاکتوس ها

خاک و کود مناسب برای کاکتوس ها

  • دسته‌بندی پست:کاکتوس
  • دیدگاه‌های پست:۰ دیدگاه

خاک و کود مناسب برای رشد کاکتوس ها براساس نوع آب و هوا تعیین می شود. به گونه ای که در آب و هوای گرم نیاز این گیاهان به خاک قابل نفوذ و سبک بیشتر احساس می شود. در حالکه در آب و هوای سرد که گیاهان نیاز به آبیاری چندانی ندارند به خاکی سنگین تر نیاز است. البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که جهت جلوگیری از پوسیدگی ریشه استفاده از خاک های سبک با قابلیت انتقال بهتر آب توصیه می شود.

چگونگی پرورش کاکتوس ها

نیازهای محیطی به ویژه نیازهای غذایی کاکتوس ها نسبت به سایر گیاهان کمتر است. خاک و کود مناسب از عوامل پایه ای در سلامت و نمو گیاه می باشد. کاکتوس ها کم و بیش، خاکهایی با زهکشی مناسب را می پسندند. در برخی از گونه ها مثل آستروفیتوم، خاک با خاصیت قلیایی و pH بالای ۷ نیاز است ولی به طور کلی کاکتوس ها خاکهای با pH کمتر از ۷ تا نزدیک ۷ را می پسندند. در بیشتر مقاله ها و کتاب های علمی ترکیب اصلی خاک کاکتوس ها را به صورت زیر توصیه شده است:

۱ قسمت خاک باغچه + ۱ قسمت شن و ماسه (به نسبت مساوی) + ۱ قسمت کمپوس

یا

½ قسمت خاک رس + ۱ قسمت ماسه + ۱ قسمت خاک باغچه

یا

۱ قسمت کمپوست + ۱ قسمت خاک پیت + ۱ قسمت ماسه

اضافه کردن ۵ درصد خاک زغال به این ترکیبات، اثر ویژه ای در جلوگیری از پوسیدگی و بیماره های قارچی به دلیل وجود پتاس در خاک زغال خواهد داشت.

آماده سازی خاک کاکتوس

با بهره گیری از فرمول های بالا و با در نظر گرفتن شرایط محیطی می توان نسبت به تهیه خاک توسط خودتان اقدام نمایید. بسیاری ترجیح می دهند که خاک مورد نیاز را خودشان تهیه کنند به دلیل بررسی عوامل بیماری زا و کیفیت مطلوب را نیز برای رشد گیاه خود فراهم آورند. در مناطقی که دارای رطوبت بسیار بالا هستند مانند مناطق شمالی ایران، خاک باید دارای خلل و فرج زیادی باشد.و همچنین از مخلوط کردن خاک رس با خاک گیاه پرهیز نموده و از درصد ماسه بیشتری استفاده گردد.

کود های مناسب

برای تقویت کاکتوس ها باید از کودهایی استفاده کرد که میزان ازت کمتری دارند. عمومن برابری میزان ازت، فسفر و پتاسیم برای خاک و کود کاکتوس مناسب نبوده و نسبت پتاسیم باید تا اندازه ای بالاتر باشد. بهتر است از کودهای مایع و یا زا کودهای محلول کامل استفاده شود. استفاده از کودهای حیوانی زمانی مناسب است که کشت به صورت زمینی و بیرون از گلدان صورت پذیرد. همچنین باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که کود حیوانی باید به طور کامل پوسیده شده باشد.در زمان استفاده با قارچ کش ها باید گندزدایی گردند.

همچنین مقدار پتاس و فسفر بستگی به مقدار آهک دارد و باید تعادل آن را حفظ نمود. ازت باعث نشو و نمای گباه می شود ولی پتاس باعث تقویت اسکلت گیاه و تیغهای آن می شود. البته وجود اسید فسفریک در گلدهی، باردهی و میوه دهی گیاه اهمیت بسزایی دارد.

خاک پیت

خاک پیت ماس (Peat moss) از خاکهای است که در پرورش کاکتوس کابرد فراوان داشته ولی بهتر است در زمان انتقال کاکتوس ها استفاده شود. برای انتقال کاکتوس ها در مسافت های طولانی، اول باید ریشه گیاه از خاک اصلی کامل پاک شود. و با درصدی از قارچ کشها و مواد ضدعفونی گندازدایی نمود. سپس گیاه را درون گلدانهای جدید که دارای خاک پیت ماس هستند، کشت نمود. توجه داشته باشیم که حتمن در زمان انتقال و جابجایی گیاه از این خاک استفاده شود که شادابی و سرزندگی گیاه حفظ گردد.

دیدگاهتان را بنویسید