شما در حال مشاهده هستید شرایط نگهداری و پرورش هاورتیا زبرا

شرایط نگهداری و پرورش هاورتیا زبرا

مشخصات هاورتیا زبرا

هاورتیا زبرا یا هاورتیا گورخری یا هاورتیا آتناتا یک ساکولنت جذاب و کوچک است که دارای برگ های مثلثی شکل و گوشتی سبز رنگ با خطوط و برآمدگی های سفید روی سطح برگ هاست. این گل زیبا تا ۱۵ سانتیمتر ارتفاع و حدود ۱۲.۵ سانتیمتر پهنا دارد. در صورت گل دهی،گل های سفید با رگه های سبز رنگی میدهد که تا ۴۰ سانتیمتر رشد میکند. در شرایط نگهداری در محیط آپارتمانی این گل دهی در هر فصلی از سال ممکن است رخ بدهد ولی رشد گیاه معمولن دربهار و پاییز است.

خانواده: Asphodelaceae

گونه و نژاد: Aloeae                                                                                                       خرید گل هاورتیا آتناتا

دسته بندی ژنتیکی: Haworthiopsis               

محل پیدایش: آفریقای جنوبی

 

شرایط پرورش و نگهداری هاورتیا زبرا

 نور 

در حالیکه برخی نمونه های ساکولنت ها تا حدودی تحمل نور مستقیم را دارند. ولی آتناتا بهتر است به دور از نور مستیم ولی در محیطی روشن نگهداری شود چون نور مناسب برای رشد گیاه لازم است.

خاک 

در کل ساکولنت ها به خاکی نیاز دارند که بخوبی آب را از خود عبور دهد و گردش هوا براحتی در آن جریان داشته باشد. ترکیب خاک های تجاری مخصوص ساکولنت، خاکهای سبک، ترکیب پیت ماس و خاک سبک باغچه به همراه کمپوس و شن و سنگ ریزه های ریز، بهترین خاک برای پرورش ساکولنت هاست. به این نکته باید توجه کرد که ته گلدان های پرورش گل باید سوراخ هایی برای عبور آب داشته باشند تا از تجمع آب اطراف ریشه جلوگیری شود. تهیه ی خاکی با PH خنثی و حاوی تغذیه کننده ی کلسیم و منیزیم در رشد گیاه بسیار مناسب است. استفاده از کودهایی با ترکیب فسفر، پتاسیم و نیتروزن نیز به رشد گیاه ما بسیار کمک می کنند.

دمای مناسب 

این گل می تواند بازه دمایی بین ۱- الی ۱۰ درجه سانتیگراد را تحمل کند. معمولن ساکولنت ها تحمل گرما و سرمای شدید را ندارند ولی نگهداری بسیار راحتی دارند.

شیوه ی آبیاری

 بهترین شیوه ی آبیاری هاورتیا زبرا روش نمناک کردن خاک است. هرگز اجازه ندهید آب بر روی سطح گیاه یا اطراف ریشه ها جمع شود چون باعث پوسیدگی و آسیب به گیاهتان می شوید. بهترین زمان آبیاری برای هالورتیا آتناتا یک هفته در میان است ولی باید مراقب باشید که گیاه کم آب نشود. خاک را بررسی کنید و بمحض خشک شدن اقدام به آبیاری مختصر کنید. نکته، در فصولی که گیاه اصطلاحن خواب است مثل زمستان این آبیاری ممکن است به یکبار در ماه کاهش یابد.

کوددهی 

این ساکولنت زیبا رشد نسبتا کندی دارد و نیاز آنچنانی به کود دهی زیاد ندارد. ولی استفاده از کود سبک تجاری مخصوص ساکولنتها در فصول بهار و پاییز که زمان رشد گیاه است به شادابی گیاه شما کمک میکند.

جابجایی گلدان

هنگامی که گیاه به رشد کافی رسید و تبدیل به گیاه مادر شد میتوان اقدام به تعویض گلدان کرد. بهتر است اینکار را در فصل بهار یا اوایل تابستان انجام دهید. از یک گلدان بزرگ تر و خاک جدید استفاده کنید. گیاه را از خاک دراورید، خوب ریشه ها را از خاک قبلی پاک کنید، مدتی اجازه دهید ریشه ها خشک شوند سپس در گلدان جدید قرار دهید. در آبیاری مجدد عجله ای نکنید تا گیاه به خوبی با خاک و گلدان جدید ارتباط برقرار کند، سپس بصورت نمناک کردن خاک آبیاری کنید. اصلا از هوا خوردن ریشه ها نگران نشوید، ساکولنت ها در تحمل چنین شرایطی بینظیرند.

روش تکثیر

سه روش برای تکثیر این گیاه زیبا وجود دارد که معمولا در بین تمامی ساکولنت ها مشترک است.

۱) روش تکثیر از طریق گیاهچه از گیاه مادری است. که بعد از اینکه گیاهچه ها از بغل گیاه مادر شروع به رشد کردند آنها را بهمراه مقدار مناسبی ریشه از گیاه مادر جدا میکنیم و در گلدان جدید با خاک جدید قرار میدهیم. ابتدا ریشه ها را به خوبی از خاک قبلی پاک میکنیم و سپس در گلدان جدید قرار میدهیم.

۲) روش تکثیر از طریق بذر است. باید بذرها را در فصل بهار یا پاییز در گلدان مناسب بهمراه خاک مناسب بکاریم.

۳) روش تکثیر از طریق کاشت برگ هاست. در این روش ابتدا برگ ها را از گیاه مادری جدا می کنیم. چند روز انها را در جای خنک قرار می دهیم تا محل جدا شدن خوب خشک شود. سپس آنها را به یک ظرف دیگر منتقل می کنیم و به صورت ایستاده با کمی زاویه با سطح در بستر خاک مناسب و مغذی قرار می دهیم. با گذر زمان بعد از جوانه زدن آن را به گلدان اصلی منتقل می کنیم.

میزان سمی بودن هاورتیا زبرا

 این گیاه هیچ خاصیت سمی برای انسان ها و حیوانات ندارد، خیالتان راحت.

دیدگاهتان را بنویسید