شما در حال مشاهده هستید شرایط نگهداری و پرورش هاورتیا سیمبی فورمیس

شرایط نگهداری و پرورش هاورتیا سیمبی فورمیس

مشخصات هاورتیا سیمبی فورمیس

هاورتیا سیمبی فورمیس یک ساکولنت جذاب و دوست داشتنی با برگ هایی بدون ساقه است. برگهای این گیاه قایقی شکل بوده و بخاطر قابیلت ذخیره کردن آب در خود، به شکل گوشتی هستند. رنگ های سفید و سبز در خطوط موازی، برگها را تزیین می کنند. ارتفاع برگ های این هاورتیا تا ۸ سانتیمتر و عرض آن تا ۱۰ سانتیمتر رشد می کند.

گل دهی سیمبی فورمیس از اواسط بهار شروع شده و تا نیمه های تابستان ادامه میابد. گلها به شکل لوله ای بوده و معمولا به رنگ سفید یا صورتی هستند. همچنین با رگه های سبز مایل به قهوه ای تزیین شده اند. ارتفاع این گلها گاهی به ۲۰ سانتیمتر میرسند.

طبقه بندی علمی

خانواده: Asphodelaceae

گونه و نژاد: Aloeae                                                                                     خرید هاورتیا سیمبی فورمیس

دسته بندی ژنتیکی: Haworthia

 

نگهداری و مراقبت از هاورتیا سیمبیفورمیس

نور مناسب

اگر چه برخی هاورتیا ها نیاز به نور بیشتری دارند ولی سیمبی فورمیس برای رشد نیازی به تابش نور مستقیم خورشید ندارد. تنها گلدان را در یک محیط روشن قرار دهید و از تابش مستقیم مخصوصا در روزهای تابستانی محافظتش کنید.

خاک مورد نیاز

این گیاه تمایلی ندارد که ریشه اش در آب باقی بماند بنابراین باید از خاکی استفاده کرد که آب را به خوبی از خود عبور دهد. ترکیب پیت ماس، خاک سبک به همراه شن ریزه و مقداری کود، مناسب بهترین ترکیب برای سیمبی فورمیس است.

میزان تحمل گرمایی

گلهای خانواده هاورتیا از سرمای شدید استقبال نمی کنند. سیمبی فورمیس میتواند بازه دمایی ۱-  الی۱۰ درجه سانتی گراد را تحمل کند.

روش آبیاری

در ماه های گرم تابستان که گیاه بیشتر در حال استراحت است به مقداری آبیاری کنید که ریشه ها کوچک و پوسیده نشوند. در بهار و پاییز که شاهد بیشترین رشد گیاه هستیم طبیعتا آبیاری بیشتری نیاز است. در این زمان آنقدری آبیاری کنید که سطح خاک نمناک شود و تا زمانی که سطح خاک خشک نشده مجددن آبیاری نکنید. در فصل زمستان نیز آبیاری را به یک بار در ماه کاهش دهید چرا که رشد گیاه در این فصل بسیار کم است.

میزان کود دهی

این ساکولنت ها رشد کمی دارند و میتوان با حفظ شرایط مناسب سالها در یک گلدان نگهداری کرد. ولی برای حفظ سلامتی و رشد بهتر گیاه، بهتر است هر دو الی سه سال خاک وگلدان جدیدی برایشان فراهم کنید.  از کود سبک تجاری برای تقویت آن استفده کنید. کودهایی با ترکیب فسفر، پتاسیم و نیتروژن.

روش تکثیر

سه روش برای تکثیر این گیاه زیبا وجود دارد که معمولا در بین تمامی ساکولنت ها مشترک است.

۱) روش تکثیر از طریق گیاهچه از گیاه مادری است. که بعد از اینکه گیاهچه ها از بغل گیاه مادر شروع به رشد کردند آنها را بهمراه مقدار مناسبی ریشه از گیاه مادر جدا میکنیم و در گلدان جدید با خاک جدید قرار میدهیم. ابتدا ریشه ها را به خوبی از خاک قبلی پاک میکنیم و سپس در گلدان جدید قرار میدهیم.

۲) روش تکثیر از طریق بذر است. باید بذرها را در فصل بهار یا پاییز در گلدان مناسب بهمراه خاک مناسب بکاریم.

۳) روش تکثیر از طریق کاشت برگ هاست. در این روش ابتدا برگ ها را از گیاه مادری جدا می کنیم. چند روز انها را در جای خنک قرار می دهیم تا محل جدا شدن خوب خشک شود. سپس آنها را به یک ظرف دیگر منتقل می کنیم و به صورت ایستاده با کمی زاویه با سطح در بستر خاک مناسب و مغذی قرار می دهیم. با گذر زمان بعد از جوانه زدن آن را به گلدان اصلی منتقل می کنیم.

میزان سمی بودن

هاورتیا سیمبی فورمیس برای انسان ها و حیوانات، گیاهی غیر سمی است.

دیدگاهتان را بنویسید