شما در حال مشاهده هستید شرایط نگهداری و پرورش هاورتیا ترانکاتا رز پیچ

شرایط نگهداری و پرورش هاورتیا ترانکاتا رز پیچ

مشخصات هاورتیا ترانکاتا رز پیچ

هاورتیا ترانکاتا رز پیچ یک ساکولنت زیبا است که به دلیل شباهت به گل رز به این اسم مشهور شده است. نگهداری این ساکولنت زیبا کار سخت و پیچیده ای نیست. مهمترین نکته در نگهداری از آنها توجه به میزان آبیاری آنهاست. این گیاه به آبیاری زیادی نیاز ندارد. حداکثر ارتفاع این گل زیبا ۱۰ سانتی متر است و رشد بسیار کند و آرامی دارند. دوره گل دهی این ساکولنت در بهار و اوایل تابستان است.

برای داشتن ترانکاتا رز پیچ جذاب بهتر است که در دوره رشد این گیاه (بهار و تابستان) ماهیانه یکبار از کود آلی استفاده کنید. نکته قابل توجه در نگهداری این گل زیبا این است که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد که باعث سوختن برگهای گیاه می شود.                                                                                         

طبقه بندی علمی

خانواده: Asphodelaceae

گونه و نژاد: Aloeae                                                                                           خرید هاورتیا ترانکاتا رز پیچ       

دسته بندی ژنتیکی: Haworthia

 

نگهداری و مراقبت از هاورتیا ترانکاتا رز پیچ

نور مناسب

در محیطی روشن ولی بدور از نور مستقیم خورشید مخصوصا در فصل های گرم مثل تابستان. 

خاک مورد نیاز

مانند تمامی هاورتیاها باید از خاک سبک که به خوبی آب را از خود عبور دهد استفاده کرد. بعنوان مثال ترکیب پیت ماس ،خاک سبک به همراه شن و کود سبک بسیار ایده آل این گیاه زیباست.

تحمل گرمایی

این ساکولنت ها تحمل گرما و سرمای شدید را ندارند. آستانه ی تحمل هاورتیا ترانکاتا رز پیچ برای یک رشد مناسب بین  6- تا ۱۰ درجه بالای صفر است.

روش آبیاری

در فصل تابستان که ترانکاتا ها بیشتر در خواب و استراحت هستند انقدری آب نیاز است که ریشه ها از بین نروند و در عین حال در آب شناور نشوند .درفصول پاییز و بهار که گیاه رشد بیستری دارد آبیاری باید طوری باشد که خاک نمناک شود و تا زمانی که روی خاک خشک نشد آبیاری مجدد انجام نگیرد.در فصل زمستان نیز طبیعتا آبیاری کمتری نیاز است  چون درین زمان از سال رشد گیاه به طرز چشم گیری کند میشود.           

میزان کود دهی

این گلها نیازی به کود دهی و تغذیه ی آنچنانی ندارند. فقط در فصول رشد گیاه مثل بهار و پاییز استفاده از کودهای سبک با ترکیب مناسب از فسفر پتاسیم و نیتروژن میت واند ترکیب ایده آلی باشد.

روش تکثیر

سه روش برای تکثیر این گیاه زیبا وجود دارد که معمولا در بین تمامی ساکولنت ها مشترک است.

 1) روش تکثیر از طریق گیاهچه از گیاه مادری است. که بعد از اینکه گیاهچه ها از بغل گیاه مادر شروع به رشد کردند آنها را بهمراه مقدار مناسبی ریشه از گیاه مادر جدا میکنیم و در گلدان جدید با خاک جدید قرار میدهیم. ابتدا ریشه ها را به خوبی از خاک قبلی پاک میکنیم و سپس در گلدان جدید قرار میدهیم.

۲) روش تکثیر از طریق بذر است. باید بذرها را در فصل بهار یا پاییز در گلدان مناسب بهمراه خاک مناسب بکاریم.

۳) روش تکثیر از طریق کاشت برگ هاست. در این روش ابتدا برگ ها را از گیاه مادری جدا می کنیم. چند روز انها را در جای خنک قرار می دهیم تا محل جدا شدن خوب خشک شود. سپس آنها را به یک ظرف دیگر منتقل می کنیم و به صورت ایستاده با کمی زاویه با سطح در بستر خاک مناسب و مغذی قرار می دهیم. با گذر زمان بعد از جوانه زدن آن را به گلدان اصلی منتقل می کنیم.

میزان سمی بودن

هاورتیا ترانکاتا رز پیچ برای انسان و حیوانات سمی نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید