شما در حال مشاهده هستید شرایط نگهداری و پرورش هاورتیا ترانکاتا لایه ای

شرایط نگهداری و پرورش هاورتیا ترانکاتا لایه ای

مشخصات هاورتیا ترانکاتا لایه ای

هاورتیا ترانکاتا لایه ای یک ساکولنت جذاب و بدون ساقه است. که به صورت لایه ای در پشت هم قرار گرفته اند. برگهای آن بصورت مدور تا چهار گوش است و از سبز کمرنگ تا سبز تیره رنگ آمیزی شده اند. نوک این برگها چهار گوش و شفاف بوده و اجازه ی ورود نور به به قسمت های عمیق تر برگ ها را فراهم می کنند. در فصل گل دهی ترانکاتا گل های سفید و کرم رنگی می دهد که در طبیعت تا ۳۰ سانتیمتر نیز رشد می کنند.   

ترانکاتای لایه ای و زیبا گل چندان سختی برای نگهداری نیست. بیشترین خطری که این ساکولنت زیبا را تهدید می کند زیاد آب دادن به آن است. این گل تزیینی را می توان حتی داخل یک فنجان کوچک پرورش داد. فقط کافیست انتهای فنجان را برای خروج آب از آن سوراخ کنیم. ترانکاتا در داخل آپارتمان تا ارتفاع ۷ الی ۱۲ سانتیمتر رشد می کند. سرعت رشد آن نسبتا کند است و با گذشت زمان، گیاه مادر رشد می کند. برای تکثیر گیاهچه ها بایدگیاه را به ظرفی جدید و گیاهچه ها را نیز مستقل تکثیر کرد. این کار بهتر است در اواسط بهار یا اوایل تابستان انجام بگیرد.

طبقه بندی علمی

خانواده: Asphodelaceae

گونه و نژاد: Aloeae                                                                                           خرید هاورتیا ترانکاتا لایه ای       

دسته بندی ژنتیکی: Haworthia

 

نگهداری و مراقبت از هاورتیا ترانکاتا لایه ای

نور مناسب

در محیطی روشن ولی بدور از نور مستقیم خورشید مخصوصا در فصل های گرم مثل تابستان. 

خاک مورد نیاز

مانند تمامی هاورتیاها باید از خاک سبک که به خوبی آب را از خود عبور دهد استفاده کرد. بعنوان مثال ترکیب پیت ماس ،خاک سبک به همراه شن و کود سبک بسیار ایده آل این گیاه زیباست.

تحمل گرمایی

این ساکولنت ها تحمل گرما و سرمای شدید را ندارند. آستانه ی تحمل هاورتیا ترانکاتا لایه ای برای یک رشد مناسب بین ۱-  تا ۱۰ درجه بالای صفر است.

روش آبیاری

در فصل تابستان که ترانکاتا ها بیشتر در خواب و استراحت هستند انقدری آب نیاز است که ریشه ها از بین نروند و در عین حال در آب شناور نشوند .درفصول پاییز و بهار که گیاه رشد بیستری دارد آبیاری باید طوری باشد که خاک نمناک شود و تا زمانی که روی خاک خشک نشد آبیاری مجدد انجام نگیرد.در فصل زمستان نیز طبیعتا آبیاری کمتری نیاز است  چون درین زمان از سال رشد گیاه به طرز چشم گیری کند میشود.           

میزان کود دهی

این گلها نیازی به کود دهی و تغذیه ی آنچنانی ندارند. فقط در فصول رشد گیاه مثل بهار و پاییز استفاده از کودهای سبک با ترکیب مناسب از فسفر پتاسیم و نیتروژن میت واند ترکیب ایده آلی باشد.

روش تکثیر

سه روش برای تکثیر این گیاه زیبا وجود دارد که معمولا در بین تمامی ساکولنت ها مشترک است.

 1) روش تکثیر از طریق گیاهچه از گیاه مادری است. که بعد از اینکه گیاهچه ها از بغل گیاه مادر شروع به رشد کردند آنها را بهمراه مقدار مناسبی ریشه از گیاه مادر جدا میکنیم و در گلدان جدید با خاک جدید قرار میدهیم. ابتدا ریشه ها را به خوبی از خاک قبلی پاک میکنیم و سپس در گلدان جدید قرار میدهیم.

۲) روش تکثیر از طریق بذر است. باید بذرها را در فصل بهار یا پاییز در گلدان مناسب بهمراه خاک مناسب بکاریم.

۳) روش تکثیر از طریق کاشت برگ هاست. در این روش ابتدا برگ ها را از گیاه مادری جدا می کنیم. چند روز انها را در جای خنک قرار می دهیم تا محل جدا شدن خوب خشک شود. سپس آنها را به یک ظرف دیگر منتقل می کنیم و به صورت ایستاده با کمی زاویه با سطح در بستر خاک مناسب و مغذی قرار می دهیم. با گذر زمان بعد از جوانه زدن آن را به گلدان اصلی منتقل می کنیم.

میزان سمی بودن

هاورتیا ترانکاتا لایه ای برای انسان و حیوانات سمی نمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید